Auto w leasing dla prywatnej osoby

Auto w leasing dla prywatnej osoby

Chcesz kupić auto na kredyt, ale żadna oferta nie spełnia Twoich oczekiwań? Interesuje Cię propozycja korzystna pod względem finansowym? Rozwiązaniem może okazać się konsumencki leasing samochodu. Czy warto z niego skorzystać? Jakie warunki musi spełnić osoba prywatna? Odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania.

Leasing samochodu – podstawowe fakty

Leasing samochodowy to narzędzie finansowe, które pozwala użytkować pojazdy za niewielką część ich rzeczywistej wartości. Użytkownik samochodu nie staje się wtedy jego właścicielem, a jedynie korzysta z auta za opłatą. Przy zawarciu umowy leasingu konieczne jest również wniesienie tzw. opłaty inicjalnej. Leasing, w przeciwieństwie do kredytu bankowego, nie zmniejsza zdolności kredytowej. Użytkownik nie musi też martwić się spadkiem wartości auta, a po zakończeniu umowy może wykupić pojazd na korzystnych warunkach, zmienić go na nowy lub zrezygnować z zakupu.

Leasing samochodu dla klienta indywidualnego – czy to możliwe?

Leasing jest kojarzony głównie z działalnością gospodarczą i elastycznym finansowaniem firmowej floty pojazdów, maszyn czy urządzeń niezbędnych do prowadzenia firmy. Od niedawna coraz większą popularność zyskuje jednak również prywatny leasing samochodowy, czyli długoterminowy wynajem aut dla klientów indywidualnych. To znakomita alternatywa dla innych sposobów finansowania zakupu auta, np. kredytu bankowego czy pożyczki gotówkowej. W porównaniu z nimi opłaty związane z leasingiem konsumenckim mogą być zdecydowanie niższe. To leasingodawca nadal pozostaje właścicielem pojazdu i widnieje w dowodzie rejestracyjnym, jednak może zaproponować osobie użytkującej samochód korzystniejsze warunki ubezpieczenia OC, a także wiele zniżek u firm współpracujących z firmą leasingową.

Leasing samochodu dla osoby prywatnej

W związku z tym, że banki zaostrzają kryteria związane z przyznawaniem kredytów samochodowych, coraz więcej klientów indywidualnych zaczyna rozglądać się za elastycznymi ofertami leasingu konsumenckiego. Procedury wnioskowania o leasing samochodu nie są skomplikowane. Klient musi przedstawić firmie leasingowej dokumenty tożsamości oraz udowodnić, że posiada stały dochód. Najczęściej wymagane są:

  • dowód osobisty,
  • drugi dokument ze zdjęciem (np. paszport),
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości dochodów,
  • wyciąg z rachunku bankowego.

Niektórzy leasingodawcy wymagają również dodatkowego zabezpieczenia, np. poręczenia. W takiej sytuacji wraz z wnioskiem należy dostarczyć także dokumenty poręczyciela. Zdarza się, że firmy leasingowe wymagają innych dokumentów – każdy podmiot inaczej weryfikuje klientów. Z reguły jednak stosuje się uproszczone metody badania zdolności kredytowej osoby wnioskującej o leasing samochodu.

Czy warto zdecydować się na leasing samochodu – zalety i wady

Czy leasing samochodowy dla osoby prywatnej to korzystne rozwiązanie? Wszystko zależy od tego, jakie potrzeby i możliwości ma konsument. Jeśli nie zależy mu na posiadaniu auta na własność, a jednocześnie chce co jakiś czas wymieniać pojazd na nowy, to leasing konsumencki może okazać się strzałem w dziesiątkę. Po podpisaniu umowy można też liczyć na atrakcyjne rabaty u partnerów leasingodawcy. Klientów przekonuje także sama możliwość użytkowania nowoczesnych pojazdów za ułamkową część ich wartości. Oczywiście wiąże się to z comiesięcznym czynszem leasingowym, jednak nie zmienia to faktu, że bez angażowania dużego kapitału można cieszyć się komfortowo wyposażonym samochodem. Leasing nie zmniejsza zdolności kredytowej konsumenta, a zatem nie stanowi żadnej przeszkody, jeśli klient będzie chciał starać się w przyszłości o kredyt lub pożyczkę. Firmy leasingowe nie przekazują również informacji o umowie do BIK (Biuro Informacji Kredytowej).

Na niekorzyść leasingu konsumenckiego przemawia natomiast konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia AC i NNW, co podnosi koszty polisy. Problemy mogą pojawić się także przy stłuczkach lub innych zdarzeniach drogowych, szczególnie tych, które skutkują szkodą całkowitą. W takiej sytuacji umowa wygasa, podobnie jak w przypadku kradzieży pojazdu. Oferty leasingu konsumenckiego nakładają na klientów także różnego rodzaju ograniczenia, np. roczny limit kilometrów. Użytkowanie auta za opłatą nie pomoże także w uzyskaniu zwrotu podatku czy optymalizacji obciążeń fiskalnych – to jest możliwe jedynie w przypadku leasingu dla firm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *