Leasing samochodowy dla nowych firm – czy jest możliwy

Leasing samochodowy dla nowych firm
Leasing samochodowy dla nowych firm

Wielu przedsiębiorców rozpoczynających prowadzenie własnej działalności gospodarczej zastanawia się nad tym, czy mogą oni skorzystać z instrumentu, jakim jest leasing. Przedsiębiorca lub spółka, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność i nie posiadają udokumentowanej historii finansowej mogą zawrzeć umowę, ale tylko dla wybranych środków trwałych. Zdarza się, że potrzebne jest zabezpieczenie – w postaci weksla.

Leasing dla nowych firm – jakie są podstawowe warunki?

Leasingodawcy różnią się między sobą ofertami dla początkujących przedsiębiorców. Niektórzy umożliwiają zawarcie umowy leasingowej od pierwszego dnia działalności. Większość firm wymaga jednak, aby firma funkcjonowała minimum 3-6 miesięcy.

Na co może liczyć początkująca firma?

Przede wszystkim nie będzie problemu z zawarciem umowy o samochody osobowe i dostawcze, zarówno jeśli chodzi o samochody nowe, jak i używane. W większości przypadków stosowana jest uproszczona procedura, gdzie wystarczy przedstawienie dowodu osobistego oraz podstawowych danych działalności wraz z dokonaniem wpłaty rzędu 15-20% wpłaty własnej. Zdarza się, że wpłata musi być wyższa, jeśli działalność prowadzona jest krócej.

Większy problem może wystąpić w przypadku cięższego sprzętu, czyli pojazdów ciężarowych, ciągników siodłowych i popularnych maszyn oraz urządzeń. W przypadku takich przedmiotów bardzo często wymagane jest, aby firma istniała przynajmniej rok i generowała jakieś przychody. Część leasingodawców jest w stanie udzielić finansowania nawet start-upom, pod warunkiem, że kryją się za nimi dotychczasowe działania właściciela lub udziałowców firmy.

W przypadku innych środków trwałych nie jest to już takie proste. Minimalny okres prowadzenia działalności gospodarczej musi wynosić 6, a często nawet 12 miesięcy. Wnioskujący musi za ten okres przedstawić dokumenty finansowe, które potwierdzą jego zdolność kredytową. Wówczas jest możliwość uzyskania leasingu na droższe maszyny i urządzenia.

Leasing, a dodatkowe formy zabezpieczenia

W przypadku problemów ze zdolnością kredytową lub wiarygodnością leasingobiorcy, rozsądnym rozwiązaniem jest przedstawienie dodatkowych zabezpieczeń transakcji. Może to być poręczenie od innej firmy lub osoby prywatnej, gwarancja odkupu od dostawcy, przewłaszczenie posiadanego majątku lub hipoteka na posiadanej nieruchomości.

Jednocześnie jednak warto mieć na uwadze, że nie każda firma leasingowa chce angażować się w ustanawianie dodatkowych zabezpieczeń i czasem woli odrzucić wniosek od kogoś, kto nie gwarantuje spłaty zadłużenia. Dla części leasingodawców nie jest to jednak problemem i chętnie udzielają finansowania zarówno z zabezpieczeniem, jak i bez.

Czy da się zawiązać umowę leasingową bez wpłaty własnej?

W większości przypadków jest to niemożliwe. Firmom leasingowym nie ma się co dziwić, że nie chcą się na to decydować. Nowe firmy mogą skorzystać z procedur uproszczonych. Muszą jednak wnieść wpłatę własną w formie czynszu inicjalnego, który w zależności od leasingodawcy wynosi minimum 10%. W większości przypadków powinien on jednak wynosić 15-20%. Zdarzają się jednak wyjątki. Niektórzy producenci wprowadzają promocyjne oferty finansowania na swoje produkty i udzielają finansowania niemal każdemu bez wpłaty własnej. Innym rozwiązaniem jest możliwość solidnego zabezpieczenia umowy leasingowej przez nową firmę, co tworzy możliwość finansowania nawet z zerową wpłatą. W większości przypadków niezbędna jest jednak wpłata własna.

Gdzie mogę uzyskać leasing dla nowej firmy?

Firm oferujących leasingi dla początkujących przedsiębiorców wbrew pozorom jest naprawdę sporo. Jeśli Twoja firma generuje już pierwsze przychody i posiada kilkumiesięczny staż to masz dostęp do większości leasingodawców z rynku. Istotne jest jednak, aby wybrać firmę, która zapewni dobre warunki finansowe, bo dla początkujących firm marże leasingodawców są zazwyczaj stosunkowo wysokie. Warto więc skorzystać np. z wyszukiwarki ofert leasingu, która w prosty sposób przedstawi wszystkie dostępne oferty leasingodawców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *