Kredyt samochodowy na firmę – czy warto?

Kredyt samochodowy na firmę

Duża liczba przedsiębiorców w Polsce potrzebuje do poprawnego funkcjonowania działalności dobrej klasy samochód. Jednym z problemów jest brak wystarczającej gotówki na zakup pojazdu. Rozwiązaniem tego problemu może być kredyt samochodowy na firmę lub leasing. Każda z powyższych opcji posiada swoje wady i zalety. Czy kredyt samochodowy na firmę jest dobrym wyjściem? Czym wyróżnia się takie rozwiązanie? Pożyczka na zakup pojazdu czy leasing? Wszystkie kwestie związane z zaletami zaciągnięcia kredytu samochodowego na firmę zostały poruszone w poniższym artykule.

Kredyt samochodowy na firmę – co to takiego?

Takie rozwiązanie pozwalające na zakup pojazdu do użytku firmowego jest bardzo wygodne i pozwala na wiele odliczeń podatków. Kredyt samochodowy na firmę jest pożyczką o określonym celu, którą można przeznaczyć wyłącznie na zakup pojazdu. Co do zasady – pożyczka tego typu umożliwia nabycie nie tylko samochodu osobowego lub ciężarowego, ale także motocykla, skutera, przyczepy kempingowej, a nawet łodzi. Warto wspomnieć, że bank udzielający kredytu na zakup pojazdu nie wymaga od przedsiębiorcy nabycia nowego produktu. Finansowanie dotyczy także pojazdów używanych i po leasingowych.

Jaki kredyt samochodowy dla firm wybrać i kiedy się na niego zdecydować?

Prowadząc własną działalność samochód, może okazać się niezbędnym pojazdem umożliwiającym załatwienie wszelkich spraw i dojazdów do klientów. Każdy, kto planuje zakup samochodu z udziałem banku, musi mieć świadomość, że pożyczki tego typu występują w kilku różnych wariantach, do których zaliczamy:

  • Klasyczny kredyt samochodowy
  • Kredyt samochodowy z ratą balonową
  • Kredyt samochodowy z jedną lub kilkoma ratami

W zależności od wybranego wariantu można liczyć na różne warunki finansowania oraz zmienne oprocentowanie. Ciekawą opcją jest skorzystanie z internetowych rozwiązań pozwalających na analizę oferty, jaką jest kredyt samochodowy na firmę. Kalkulator dostępny na różnych stronach internetowych pozwala na wyliczenie przykładowej miesięcznej raty zobowiązania, ustalenie preferowanego okresu spłaty oraz wyświetlenie zestawienia najlepszych ofert pochodzących od zweryfikowanych instytucji finansowych.

Klasyczny kredyt samochodowy na firmę posiada najwięcej możliwości konfiguracji oferty oraz wyróżnia się szczególnie atrakcyjnym oprocentowaniem. Koszty związane ze spłatą pożyczki są definiowane głównie przez wskaźnik WIBOR 3M. Wybór tego klasycznej pożyczki na zakup pojazdu pozwala na dużą dowolność w zakresie kupna pojazdu, a także najczęściej nie wymaga stosowania wkładu własnego nawet w przypadku nowych samochodów.

Kredyt samochodowy na firmę w formie balonowej wyróżnia się trzema etapami spłaty zobowiązania. Czas trwania kredytowania to zazwyczaj od 3 do 5 lat. Pierwszym krokiem jest uiszczenie wpłaty własnej wynoszącej minimum 10% wartości pojazdu. Przez kolejny rok przedsiębiorca spłaca tylko raty kapitałowo-odsetkowe. Ostatnim etapem jest spłata tzw. raty balonowej, która może wynosić nawet połowę wartości samochodu. Takie rozwiązanie polecane jest dla firm, które często zmieniają flotę pojazdów na nowe modele. Dzięki racie balonowej można przed czasem jej spłaty sprzedać samochód, a kwotę ze sprzedaży przeznaczyć na uregulowanie zobowiązania oraz kolejny wkład własny na nowy pojazd.

Ostatnim typem są kredyty samochodowe na firmę z jedną lub kilkoma ratami. Najczęściej stosowane są podczas zakupu nowych pojazdów z salonu. Dostępne warianty to metoda płatności 50/50, 4×25 lub 3×33. W każdym z tych przypadków kwota do spłaty jest znaczna, a więc na ten typ finansowania mogą pozwolić sobie wyłącznie firmy z dużą płynnością finansową.

Czy warto korzystać z kredytów samochodowych na firmę?

Prowadząc własną działalność, warto korzystać z finansowania zakupu pojazdu poprzez kredyt samochodowy na firmę. Korzyści niosące to rozwiązanie to przede wszystkim utrzymanie płynności finansowej, brak konieczności wydawania dużej ilości gotówki w krótkim czasie oraz możliwość zakupu zarówno nowych, jak i używanych pojazdów. Zdecydowanie warto korzystać z możliwości, jakie daje kredyt samochodowy na firmę. Odliczenia podatku, które mogą zostać uwzględnione przy rocznym rozliczeniu z US, pozwolą na zaoszczędzenie sporych kwot, które mogłyby zostać przeznaczone na opłacenie podatków. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zaciągnięciu zobowiązania, warto określić swoją sytuację finansową i dobrać typ kredytu tak, aby przyniósł jak najwięcej korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *